O výstavě

Pamatujete si časopis ABC? Pamatujete si, že kromě zajímavého obsahu v něm vycházely i papírové modely? No jistě, že pamatujete. Kdo by aspoň jeden papírový model nezkusil v dětství slepit. A pokud patříte mezi početnou skupinu modelářů, které tento koníček drží dodnes tak jistě o naší výstavě již víte.

A vás ostatní možná překvapí, jak si papírové modelářství dnes stojí v nepřeberné konkurenci možností jak trávit volný čas. Již dlouhé léta u nás působí CPM o.s. (Centrum papírových modelů), které má několik tisíc členů, fanoušků a sympatizantů. A dohromady tvoří komunitu, které se tímto koníčkem velmi aktivně zabývá. Díky nim, se každý rok koná tzv. Papírová liga, což je řada soutěžních výstav, kde se modláři setkávají a navzájem obdivují výsledky svých prací.

Na výstavách lze pak vidět stovky modelů nejrůznějších kategorií, jako jsou automobily, pasová technika, letadla, lodě a také architektura (hrady, zámky, kostely, atp). Rovněž je velmi široká i složitost modelů. Vystavují i junioři s lehčími modely čítající desítky dílů. Na druhé straně jsou k vidění i papírové modely od zkušených modelářů, které obsahují, mimo tisíce dílků mnoho dalších vylepší a takovéto modely jsou pak neuvěřitelně detailní.

A přesně taková přehlídka stovek nejrůznějších modelů vás čeká i na naší výstavě. Připravuje pro vás ale i mnohem více. Můžete se těšit na workshopy pod dohledem zkušených modelářů. Budete si moci vyzkoušet vy sami nebo s dětmi postavit jednoduché vystřihovánky a zjistit jaký je to skvělý pocit něco z papíru opravdu vytvořit. Celou výstavu pak bude doplňovat expozice, pojednávající o historií papírového modelářství u nás. Tato expozice pak bude doplněna i samotnou přednáškou na toto téma, kterou povede Josef Kropáček. O dalších překvapeních vás budeme průběžně informovat.